interpretare rezultat biopsie

Cancer

Postata de mirei cu 11 ani in urma.

Ajutati-ma cu un sfat.Mama mea 60 ani a facut operatie pe colon iar rezultatul biopsiei este :adenocarcinom mediu diferentiat cu celule in ,,inel cu pecete,,cu invazie in tesutul adipos.
Epiploon cu vase de sange prezentand staza si edem fara interesare metastatica;
Cat este de grav si daca este tratabil?
Dupa operatie nu-si mai revine are cel putin 20 scaune pe zi

Raspunsuri (3)

Sigada

acum 11 ani

Va recomand sa folositi serviciul de interpretare analize medicale al site-ului //sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=analize_personalizate

cristigologan

acum 11 ani

Regret sa aud despre mama dumneavoastra.
Eu mi-am pierdut mama datorita cancerului de colon urmat de operatie si 3 ani de citostatice.

Partile bune sunt ca mama dumneavoastra traieste inca si ca nu prezinta metastaze, adica , cancerul nu s-a raspandit si nu a creat alte tumori plecadn din locul initial.

Partea rea este ca mama dumneavoastra are cancer, iar aceasta e deosebit de grav indiferent de tip.

Despre ce sanse de vindecare are ar trebui sa intrebati medicul.Confirm legii trebuie sa va spuna. Ar trebui sa va interesati despre rata de supravietuire pe maxim 5 ani urmand astfel de operatie si chimio/radio - este mai mare de 3 % ?

Nu dau sfaturi medicale dar am prezentat GRATUIT ce am invatat pe parcursul celor 3 ani in care am incercat disperat sa-mi salvez mama aici:

http://tratamenteanticancer.wordpress.com - in general

sau despre colon :

http://tratamenteanticancer.wordpress.com/2013/04/18/colon-rect-stomac-gastric/

Sunt atat optinui EFICIENTE si NON-toxice de tratare cat si altele ,fara reclama la produse.

Multa sanatate,

Cristian

maria

acum 8 ani

Domnule Cristian,dacă nu ești medic și nici capabil să ridici moralul cuiva,de ce te bagi?!