interpretare analize

Cancer

Postata de alina//1982 cu 11 ani in urma.

as vrea daca se poate o explicatie pentru un diagnostic la o analiza(biopsie).ADENOCARCINOM INVAZIV ENDOCERVICAL BINE DIFERENTIATg1tdpT1aNXMX(FIGONIA).IN urma unei operatii de fibrom uterin si a unui col destul de bolnav,la rezultatul biopsiei am afat acest diagnostic.VA rog mult as vrea un raspuns rapid Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Adenocarcinomul este o forma de cancer al colului uterin iar stadiul T1aNxMx inseamna ca este unul incipient. Este recomandat sa respectati indicatiile medicului ginecolog.

alina//1982

acum 11 ani

va multumesc pt raspuns.Dupa cum v-am spus am fost operata si s-a facut histerectomie acum dupa o luna au venit analizele biopsiei .Mi s-a dat trimitere la oncologie si inca nu am ajuns ,de aceea vroiam sa stiu o explicatie acelor analize