Injectii Zoladex si Pastile Tamoxifen

Cancer

Postata de Corina Maria Corina cu 10 ani in urma.

Mama mea a fost operata de cancer la san grad 2 acum o luna jumate i sa facut mastectomie .iar acum medicul oncolog ia recomandat sa ia de doua ori pe zi pastile Tamoxifen si sa faca o injectie pe luna Zoladex 3,6.Mentionez ca inainte de operatie a facut chimioterapie.Dupa operatie se simte bine si nu a avut probleme nici cand a facut chimioterapia.Intrebarea mea este pentru ce sunt cele doua medicamente si daca o ajuta la vindecare?

Raspunsuri (2)

Mariana

acum 10 ani

Si eu sunt operata de un an de cancer la san si de asemenea mi s-a dat pastile deTamoxifen si injectii de Zoladex. Hormonii joaca un rol important in aparitia si in dezvoltarea cancerelor de san. Celulele din tumori au receptori pentru hormoni (in special estrogeni). Tamoxifenul are un rol antiestrogenic (blocheaza acesti receptori si celulele tumorale nu se vor mai dezvolta). Zoladexul este necesar pentru oprirea menstruatiei. Pe prospect aveti mai multe lamuriri.

Jana

acum 9 ani

Buna am fost si eu opirata cu patru ani in urma la sin de cancer si am facut cursurui de chimioterapii radioterapii si au uitat de toate ma simteam foarte bine, dupa 4 ani am incepit sa tusesc si sa am dureri in spate .mam adresat la medic si au depistat metastaze la plaminii, au facut earasi chimioterapii sase cursuri si medicul tratant mo trecut la pastile Tamoxifen.Am baut deja 2luni tamoxifen cite o pastila seara si am observat cami cad genile sprincenile ...imi poate spune cineva .....un sfat ce sa fac mai departe..multumesc anticipat.