Imunoterapia

Cancer

Postata de Oana cu o luna in urma.

În România, imunoterapia, am înțeles ca nu se practică, sau dacă se aplică, costurile tratamentului sunt atât de elevate, nedecontate de CSAS, încât pacientul nu și le-ar permite cât trăiește.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Imunoterapia este practicata si in Romania si este inclusa in unele scheme de tratament, insa in anumite cazuri, este adevarat, costurile pot fi foarte mari.

De asemenea, este important de mentionat ca nu toate tipurile de imunoterapie sunt decontate de CAS, aceasta situatie variind in functie de boala tratata, de stadiul acesteia si de alte elemente specifice fiecarui pacient.

In plus, accesul la anumite forme ale acestui tratament poate fi limitat doar la anumite centre medicale. Recomandam consultarea cu un specialist sau medicii curanti pentru informatii mai precise si actualizate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/semne-care-arata-existenta-problemelor-cu-fierea_16004
sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/imunoterapia-este-o-optiune-de-tratamenti-vorbim-cu-dr-dragos-median-med_18991
sfatulmedicului.ro/Cancer/imunoterapia-oncologica-moderna-in-tratarea-cancerelor-solide-la-pacient_20153