Hidronefroza grad I

Cancer

Postata de pop.robert cu 10 ani in urma.

Buna, ma numesc Robert Pop-Szucs, ma poate ajuta cineva cu un raspuns mai pe limbajul omului de rand, va rog. Mama mea a avut o operatie de cancer col uterin in 2008, prin care i s-a scosunterul complet, acum cand am facut analizele la RMN am primit urmatorul rezultat:
- Hidronefroza de grad I in partea stanga cu ureterul dilatat pana la nivelul intersectiei cu pachetul vascular iliac extern unde se pune in evidenta o masa densa ce inglobeaza pachetul vascular iliac extern si ureterul si face corp comun cu muschil obturator intern ac***a dimensiune de cca. 25/12 mm.
Concluzii: Hidronefroza stanga de grad I prin obstructie ureterala pelvina prin tesut fibros sau recidiva tumorala.

Acestea in intelesul meu este ca a revenit cancerul. Este asa oare???
Va rog sa imi raspundeti.

Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Conform rezultatului , exista si aceasta probabilitate, insa aceasta investigatie nu este suficienta pentru a sustine acest diagnostic. Medicul curant este cel care va poate oferi mai multe informatii.

pop.robert

acum 10 ani

Medicul a cerut rezultatele din 2011, azi le-am dus, pe maine am un diagnostic final.