ganglioni imflamati

Cancer

Postata de g4by89 cu 11 ani in urma.

am 23 de ani si de o luna aproximativ mi-a aparut un ganglion la gat sub mandibula.la o anumita perioada mi-au aparut niste bubite pe piept si parte exterioara a antebratelor.am fost la victor babes si mi sa spus ca am simtome de rubeola.intre timp nu am facut temperatura nu s-au inmultit bubitele..si pana la urma au disparut.ganglionul a ramas este imobil nedureros este destul de marisor si il simt la palpat.In momentul de fata au fost la medicul de familie si am facut doua analize la sange HLG si VSH un exudat faringian si unul nazal si ig m rubeolic.luni pe data de 18 primesc rezultatul la analize..mentionez ca in toata perioada asta am luat tratament cu antibionic augumentin 17 zile.nu stiu ce ar putea fi si unde sa ma mai duc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Inteleg ca ce va deranjeaza este doar acel ganglion nedureros, fara alte simtpome asociate.
Poate a fost un episod usor de rubeola...caz in care ganglionii pot persista vreme indelungata dupa teminarea episodului viral. Nu este cazul sa va ingrijorati. Aveti rabdare sa cunoasteti si rezultatele analizelor.

Utilizator21629147251

acum 2 ani

Buna. Am si eu un ganglion dureros, sub mandibula, partea stanga. Mi-a aparut cam cu 3 zile inainte de a face o amigdalita cu febra de 39. Pe timpul tratamentului de 5 zile cu augmentin, nu l-am mai simtit, dar dupa ce am terminat, l-am resimtit in continuare dureros. Acum inca cam la 2 saptamani de la debutul acestuia de dupa raceala, inca e acolo, si ma doare la palpare. Am fost la dentist si nu se pare sa am ceva la dinti, nici nu am simtit vreun deranj la acestia.Am impresia ca e mobil, pentru ca durea mai pe exterior, si acum trebuie sa il caut mai in interior sa il palpez. Nu e prima data cand imi apare, si tot in aceeasi zona, doar ca de obicei nuil mai simteam cam la o saptamana de la aparatie, estimez ca l-am mai simtit de cam 3 ori, pe o perioada medie de 3--5-7 zile. Maine fac si o programare la ORL. Sunt cam ingrijorat. Am 39 ani. Multumesc.