ganglion pe os?

Cancer

Postata de ancabogdan cu 12 ani in urma.

Am descoperit de curand un fel de ganglion...sau nu stiu ce e...localizat pe o coasta...de marimea unei boabe de fasole.La inceput am crezut ca e coasta deformata si nu am mai observat anterior...dar daca apas mai tare doare putin...si nu e chiar atat de dura ca si un os..dar aproape.Mentionez ca am avut ceva probleme cu plamanii, dupa nastere...probabil de la substantele pe care mi le-au bagat pe gat la anestezie.Am scapat de acea problema acum cativa ani si ulterior am ramas cu o mica sensibilitate, racesc mai usor dar imi trece imediat daca iau un antibiotic.Acest nodul / ganglion este pozitionat pe coasta, sub sanul drept dar nu e in san, ci este crescut pe coasta.Nu stiu ce poate fi....ma gandesc la cancer osos sau pulmonar...dar nu e in plamani, ci pe coasta...va rog dati-mi un sfat.Voi merge la medic dupa sarbatori, dar totusi poate ma puteti ajuta.Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine ca leziunea sa fie obiectivata de medicul de familie.

ancabogdan

acum 12 ani

Am fost la medicul de familie si la un medic ortoped, am facut si o radiografie si se pare ca este ori coasta deformata ori un cartilagiu deplasat...de fapt nu se stie ce e...si mi s-a sugerat sa merg la chirurgie toracica sa mi se faca o punctie daca vreau sa stau linistita...desi cei 2 medici mi-au spus ca nu cred sa fie ceva grav.Nu prea vreau sa fac punctie...pt ca ma gandesc sa nu fac mai mut rau decat bine, intepand acel chist sau ce o fi.Multumesc pentru raspuns.