fumez de 3 ani

Cancer

Postata de Alexandruj cu 9 ani in urma.

Buna ziua . Am 16 ani si fumez de 3 ani si am bronsita asmatiforma... sunt sanse sa fac asm sau cancer in gat?
Pana acum nu am nimic.

Raspunsuri (2)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

Persoanele care fumeaza mai mult de un pachet de tigari pe zi au un risc de a dezvolta cancer pulmonar de pana la 25 de ori mai mare decat persoanele nefumatoare.
Diagnosticarea cancerului pulmonar este dificila, deoarece simptomele lui pot fi confundate cu cele ale unei raceli persistente sau cu tusea cauzata de fumat.

Deja stim ca sant aproximativ 4000 de substante chimice in fumul de tutun, dintre care mai bine de 50 provoaca diferite tipuri de cancer.

FreeStyle11

acum 9 ani

Dar de ce nu te lasi de fumat?Chiar e asa de greu sa renunti la sinuciderea asta?Daca vrei sa sti, poti sa faci cancer foarte usor, acum depinde de fiecare persoana si de cat fumeaza, insa riscul exista si e destul de mare.Eu iti zic sa renunti definitiv pt ca nu aduce nici un avantaj, decat ca iti distruge incet incet organismul.E decizia ta daca vrei sa renunti acum, cat mai ai sanse si inca nu ai patit nimic.Gandeste-te bine!