FORMATIUNE TUMORALA ETMOIDALA

Cancer

Postata de suzanab cu 12 ani in urma.

VA ROG SA-MI INTERPRETATI URMATORUL REZULTAT ANATOMOPATOLOG: MATERIALULESTE ALCATUIT DIN MAI MULTE FRAGMENTE BIOPSICE DE MUCOASA SINUSALA TAPETATA DE EPITELIU DE TIP RESPIRATOR CARE LA NIVELUL LAMINEI PROPRIA PREZINTA NUMEROASE CUIBURI TUMORALE BINE DELIMITATE FORMATE DIN CELULE ROTUNDE SAU POLIGONALE MARI CU NUCLEII MARI, HIPERCROMI, ATIPICI CU NUMEROASE MITOZE. SE OBS. INVAZIE VASCULARA LIMFATICA.
CK POZITIV PE MAJORITATEA CELULELOR TUMORALE SI PE MARTOR INTERN.
ASPECTUL DESCRIS CORESPUNDE UNUI CARCINOM SINONAZAL(POSIBIL CARCINOM SCUAMOS CU PATERN BAZALOID, DAR NU SE POATE EXCLUDE TOTAL UN ADENOCARCINOM SLAB DIFERENTIAT: PENTRU DIAGNOSTIC DE CERTITUDINE SUNT NECESARE COLORATII IMUNOHISTOCHIMICE SUPLIMENTARE)

Raspunsuri (1)

Nirolf

acum 12 ani

Este o forma de cancer: carcinom sau adenocarcinom, specifica pielii sau altor mucoase, dar cred ca atata stiai si tu. :|