Exista vreo sansa sa traiasca mult timp?

Cancer

Postata de Myyyyy cu 13 ani in urma.

Buna seara, bunica mea are varsta de 85 de ani, acum 2 ani a facut o operatie la vezica urinara unde a avut niste tesut crescut, in urma biopsiei s-a dovedit a fi cancer, doctorul ne-a asigurat ca a inlaturat orice urma, in tot acest timp nu a mai avut nici o sangerare.
Acum in urma unor pietre la fiere a facut o criza si a avut dureri foarte mari am fost la doctor si am facut o tomografie ( RM abdomen cu secvente de colangiografie nativ, cu substanta de contrast) concluzia RM a fost:
- formatiuni tumorale hepatice multiple, conglomerate la nivelul hilului (cu posibil apartenenta colecistica) invazie duodenal
- adenopatii abdominale superioare
-pleurezie dreapta
-litiaza biliara veziculara
-vena renala stanga cu triect retroaortic
Bunica mea arata foarte bine, nu este galbena la fata, este rosie in obraji, numai ca are dureri ingrozitoare, cat ii dam calmante foarte multe , de genul algocalmin, piafen si multe altele ii cedeaza cat de cat, dar mai este o problema sufera de inima si din ce in ce mai mult are insuficienta respiratorie din cauza durerilor i s-a slabit mai rau inima, desi ia medicamente si pentru problemele cardiace.
Nu stiu ce sa ii mai dau, ce tratament pentru ai calma durerile ingrozitoare, cat poate sa mai traiasca in urma acestor rezultate date de RM.
Va rog frumos daca a-ti putea sa-mi raspundeti chiar sunt disperata pentru ca sufera foarte mult si nu vreau sa o pierd din cauza durerilor
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr Laurentiu Ungurianu

acum 13 ani

Adresati-va Clinicii de Chirurgie a Sp. Fundeni

florina adela

acum 9 ani

Myyyyy , mi.e greu sa intreb astfel de lucruri dar..tot te intreb..cat a rezistat bunica ta cu astfel de probleme????? am in famile probleme asemanatoare si tot ma gandesc la prognostic..multumesc daca mai poti raspunde