Exista risc de recidiva?

Cancer

Postata de Nicole17 cu 12 ani in urma.

Am citit acest articol //sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/cancerul-de-ovar_5885. IN contextul in care prognosticul arata asa: Prognosticul pacientelor, apreciat prin supravietuirea la 5 ani variaza in functie de stadiul in care a fost surprins cancerul la momentul diagnosticului:
- Stadiul I: 73%
- Stadiul II: 45%
- Stadiul III: 21%
- Stadiul IV:sub 5%.
Precizez ca sunt operata de adenocarcinom ovarian , stadiul I , la varsta de 23 ani, in anul 1991. Fara chimioterapie sau radioterapie. Care credeti ca este prognosticul?

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 12 ani

Va incadrati in cele 73% procente, nu in restul de 27. Nu va mai ganditi la recidiva. Au trecut 20 de ani de atunci. Faceti controale regulate si totul va fi in ordine. Descoperit in stadiul 1, sansa de vindecare este foarte buna (3/4, dupa cum vedeti). Felicitari si sanatate in continuare!

Nicole17

acum 12 ani

Multumesc frumos pentru raspuns insa, nu ma pot linisti pe deplin pentru ca procentul de 73% este totusi mic relativ cu ravagiile pe care le face aceasta boala. Sincer, nu prea inteleg ce inseamna rata de supravietuire de ''''pana la'''' 5 ani sau ''''peste''''? Pentru ca astfel nu voi stii niciodata daca nu cumva ma situez in procentul de 27%...

Iuli

acum 12 ani

Inseamna ca 3 din 4 paciente au supravietuit 5+ ani bolii. Apoi este greu de estimat caci o parte dintre pacientele respective nu se mai intorc la control, merg la alt medic etc. E posibil ca unele dintre ele sa se fi mutat din oras/tara etc dar sa traiasca in continuare. In alte cazuri e posibil sa fi murit din alte cauze etc. Deci faptul ca scrie 5 ani nu inseamna ca apoi au murit de cancer sau de recidiva, ci ca doar atat au fost monitorizate de catre studiu. Dvs oricum va incadrati in cei 73% caci ati supravietuit cel putin 5 ani bolii. Poate gasiti un studiu pe o perioada mai indelungata, dar tineti minte ceva: starea psihica a unui pacient reprezinta o buna parte din starea sa fizica. Cea mai mare greseala este sa ganditi negativ. Nu aveti nici un motiv. Sunteti sanatoasa, acum ce rost are sa va chinuiti psihic singura? Bucurati-va ca sunteti bine, mergeti regulat la control si totul va fi in regula.

dana

acum 12 ani

buna ziua! m-am trezit cu sangerari la pieptul drept...ce ma sfatuiti sa fac?

bui

acum 12 ani

urgent la medicul ginecolog, nu mai pierdeti timpul!

sugar mary

acum 12 ani

sunt operata de cancer ovarian in urma cu 6 luni am facut si 6 sedinte de chimo ce sanse de vindecare am ? mentionez ca stadiul este FIGO 1A iar gradul de anaplazie este 2