Este sau nu cancer?

Cancer

Postata de Sophia M cu 11 ani in urma.

Urmatoarele analize, pana la biopsie, indica existenta unui cancer, sau sunt mai degraba favorabile unei tumori benigne?
Sindrom Cushing subclinic prin tumora suprarenala sanga nesecretanta, apparent in usoara progresie morfologica.
Aldosterom seric- 188 (38.1-313.3)
MN urinare – normale
NMN – normale
ACTH- 12.5 (

Raspunsuri (4)

Sophia M

acum 11 ani

Se pare ca nu se poate posta decat un nr prea limitat de semne.

Corina

acum 11 ani

Din ce ati scris mai sus, cred ca este vorba de un adenom de suprarenala, care determina Sdr. Cushing. Adenomul este o tumora benigna, rezectia sa chirurgicala ar putea rezolva problemele. Sper ca rezultatul anatomo-patologic sa fie in concordanta cu opinia mea. Multa sanatate!

Sophia M

acum 11 ani

Multumesc! Da, analizele asta indica, CT insa a aratat ca poate fi maligna, de aici ingrijorarea. Trebuie, intr-adevar, sa asteptam biopsia.

Corina

acum 11 ani

CT-ul doar gaseste tumora. Doar examenul anatomo-patologic poate pune diagnosticul de certitudine. Imagistica, oricat ar fi de precisa, poate insela. Ar trebui sa aveti rezultatul la biopsie in maxim doua saptamani de la prelevarea probei. Numai bine!