episindan

Cancer

Postata de Ellaa cu 13 ani in urma.

La cat timp dupa instilatiile facute cu episindan pot ramane insarcinata? Cate saptamani sau luni trebuie sa treaca?imi doresc un copil sanatos .

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

cel mai bun raspuns la aceasta intrebare vi-l poate da medicul oncolog care v-a administrat acest tratament cu epirubicina, daca nu cumva mai aveti de facut vreo cura cu acest medicament in viitorul apropiat.
totusi este cunoscut faptul ca este interzisa administrarea in sarcina, dar si in timpul alaptarii, datorita puternicului efect mutagen si teratogen.
daca nu sunteti insarcinata, din cate stiu, trebuie sa treaca o perioada de 1 luna de la incetarea tratamentului.

va urez o seara buna

Ellaa

acum 13 ani

au trecut 4 luni de la tratamentul cu episindan ,medicul ma sfatuit sa raman insarcinata dar am uitat sa-l intreb cat timp trebuie sa treaca de la tratament. multumesc pentru raspuns.