Efecte adverse interferon

Cancer

Postata de izu cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am fost diagnosticata cu melanom malign, in urma caruia am fost operata de 2 ori, ultima fiind extirparea ganglionilor din axila stanga in vara lui 2012. Acum fac tratament cu Interferon alfa 2b de aproape 2 luni, si am observat ca mameloanele mi se ingalbenesc. Oare si acest lucru face parte din efectele secundare?

Raspunsuri (1)

Corina

acum 11 ani

Dupa cum, probabil, deja stiti, interferonul are multe efecte adverse, printre care si decolorarea tegumentelor sau aparitia icterului (ingalbenirea tegumentelor). Eu zic sa nu va ingrijorati daca doar asta este problema si sa puneti in balanta riscurile cu beneficiile tratamentului. Daca apar si alte probleme, mai importante, va sfatuiesc sa discutati cu medicul dumneavoastra curant. Va doresc multa, multa sanatate! Nu ezitati sa ne scrieti daca va putem ajuta cu ceva!

Dr. Ramona Ababei