Dureri osoase

Cancer Durerea neuropata

Postata de Ylla cu 12 ani in urma.

In 2009 am fost diagnosticata cu cancer ovarian seros stadiul 2A si am facut 8 sedinte de chimioterapie cu sindaxel si carboplatin.In mai 2011 m-am operat pentru recidiva pelvina a cancerului ovarian si am facut 6 sedinte cu sindaxel si gemzar(la ultima sedinta din 2009 am facut o reactie alergica la carboplatin si de aceea a fost inlociut cu gemzar).Sunt 2 luni de cand am terminat tratamentul.In decembrie am facut markerii CA125,CA19-9,CEA si AFP care au iesit normali.CT facut a iesit fara alte recidive,singura problema fiind o colectie seroasa de 4,5/1,5 cm pe linia alba cicatriceala postoperatorie(pe linia operatiei).Aceasta colectie fiind in grasimea subcutanata.CT s-a facut cu fereastra de os si rezultatul a fost ca nu se evidentiaza modificari osoase.Deci in concluzie rezultatul este bun iar eu nu stiu ce sa mai fac cu durerile de oase.Ma doare terminatia coloanei incluzand tot bazinul, ma dor coastele si uneori umarul drept cu zona cervicala.Uneori noaptea am dureri si cand ma intorc de pe o parte pe cealalta.In general spre seara durerile se accentueaza.Am luat antiinflamatoare ,m-am uns cu diclofenac si gel relaxant din plante dar nu ma ajuta.Mi s-a spus ca durerile sunt efectul secundar al citostaticelor.Pe mine ma sperie faptul ca aceste dureri in loc sa se mai atenueze ele devin mai dese si mai puternice.Cand ma dor coastele trebuie sa respir foarte usor .As dori un sfat ca sa mai pot scapa de acest disconfort.Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Discutati cu medicul curand oportunitatea administrarii de pregabalin (Lyrica) sau gabapentin (neurontin). Este un medicament cu actiune foarte buna pe durerea neuropata. Se poate asocia cu analgeyice, antiinflamatorii.
De asemenea, ati putea sa ne spuneti daca ati facut scintigrafie osoasa.
Sanatate multa.

Ylla

acum 12 ani

Scintigrafie osoasa nu am facut.Va multumesc pentru raspuns.O sa merg la medicul oncolog iar .