Dureri de oase la bazin

Cancer

Postata de AMB cu 11 ani in urma.

Am fost operata in septembrie 2012 de cancer de col uterin,am facut radioterapie iar acum ma dor oasele bazinului .Nu pot lua antiinflamatoare pt.ca mi se umfla picioarele rau.Cat timp o sa mai suport durerile ?Sau nu o sa-mi mai treaca deloc?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Unul dintre efectele tardive ale radioterapiei este Osteoradionecroza. Calciul din oase absoarbe cel mai mult radiatiile. Ar fi bine sa vorbesti cu medicul in a carei evidenta esti si chiar daca nu-ti da el trimitere, mergi si fa o radiografie a zonei respective. Nu este bine sa stai fara sa faci nimic,boala poate progresa in timp. Multa sanatate!

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Adresati-va medicului oncolog curant pentru scintigrafiei osoara, RMN/Ct bazin. Este posibil ca la radiogarfie sa nu se observe leziunile osoase foarte mici.Sa dozati calciul in sange, fosfataza alcalina, lacticdehidrogenaza. Pentru aclmarea durerii, va recomand tramadol. 9se da pe reteta, chiar si de medicul de familie)