Dureri abdominale

Cancer

Postata de ramtibel cu 13 ani in urma.

Buna ziua, de aproape 5 luni am dureri abdominale, mai persistente si mai zute in partea de jos a abdomenului, atat in partea stanga cat si in partea dreapta. Am fost la control medical, din pucnt de vedere ginecologic nu am nimic, nici cu vezica urinara nu am probleme. Alaturi de durerile abdominale mai am senzatia de campe, arsuri, balonare severa, senzatia de scaun neterminat sau senzatia de a merge la baie si acum inghit alimentele fara durere dar apoi am senzatia ca se opresc in esofag, plus simt o presiune in fata, sub stern. Mi-am facut numeroase investigatii, doctorul a spus ceva de colon iritabil dar fara prea multa convingere. Am luat tratament, cu espumisan si spasmomen, dar fara o ameliorare vizibila. Intrebarea mea este daca nu cumva sufar de ceva mai grav si nu de colon iritabil. Mentionez ca nu am alte simptome, nu am diaree sau constitatie, nici sange in scaun.

Raspunsuri (17)

Iuli

acum 13 ani

Este probabil un sindrom de colon iritabil. Ati fost la gastroenterolog sa inteleg. Va sfatuiesc sa apelati la un psiholog, ac***a in vedere ca acest sindrom are in general o baza psihologica (stress, nervozitate, anxietate etc).

ramtibel

acum 13 ani

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns, in schimb pe mine ce ma nemultumeste este acest probabil, am inteles ca acest sindrom este dificil de diagnosticat cu acuratete dar nici nu imi pot desfasura activitatile cotidiene in acest fel. Iar aceasta senzatie de presiune, de imposibilitatea de a procesa alimentele este tot legata de sindromul colonului iritabil? Si o lutima intrebare, ColonHelp ajuta in cazul meu? Va multumesc anticipat

Iuli

acum 13 ani

Da, senzatia aceea poate fi tot legata de colonul iritabil si da, ColonHelp va ajuta (numai sa respectati doza aceea).

Medic Epuran

acum 13 ani

Dacă aţi efectuat toate investigaţiile necesare (tranzit baritat, endoscopie digestivă superioară, colonoscopie, irigografie, examen coproparazitologic, ecografie abdominală) şi acestea nu au indicat nici o afecţiune, diagnosticul de sindrom de colon iritabil este cel mai probabil

ramtibel

acum 13 ani

din cele mentionate nu am efectuat decat examen coproparazitologic si ecografie abdominala, sunt necesare endoscopia, colonoscopia, irigografia si tranzitul baritat?

Caty

acum 13 ani

Cred ca ar fi bine sa faci un examen la Tomograf (abdominal) si la psihiatru; se poate sa fi facut si o depresie din cauza stresului.sanatate.

Medic Epuran

acum 13 ani

Pentru a pune diagnosticul de sindrom de colon iritabil trebuie întâi exclusă orice afecţiune la nivel gastro-intestinal şi pentru acest lucru trebuie efectuate aceste analize (fiecare în parte reprezintă o investigaţie de excludere a unor afecţiuni).

mary

acum 13 ani

SI EU SUFAR DE COLON IRITABIL. NU AM PROBLEME CU SCAUNUL IES REGULAR, DAR AM MOMENTE CAND AM CRIZE DE DURERI ABDOMINALE DE MA TAVALESC.DE O LUNA IAU COLON HELP SI MA SIMT MULT MAI BINE.TE SFATUIESC SA-L INCERCI, DAR SA RESPECTI DOZELE PRESCRISE.MULTA SANATATE

ramtibel

acum 13 ani

spune-mi te rog daca pentru diagnosticul de colon iritabil ai efectuat toate investigatiile mentionate mai sus. pe mine ce ma supara cel mai mult sunt tot durerile, iti multumesc pentru raspuns, personal nu stiam ca, colonul poate durea atat de mult, la tine durerile cum se manifesta, inca o data multumesc anticipat

diana

acum 13 ani

aceleasi simptome le-am avut si eu
m-am tratat de colon iritabil si am descoperit ca am de fapt altceva
am facut colonoscopie si endoscopie si s-a constat ca am infectie cu heliobacter pylori
balonarile excesive care nu treceau nici cu espumisan , de fapt cu nici un medicament aveau aceasta cauza
e bine sa faci toate investigatiile si pt linistea ta , chiar si analize
sint muti dr care administreaza tratamente gresite dupa ureche
eu am patit-o
citeste si pe net pt edificare multiplele cauze ale balonarilor
Iti doresc sanatate si numai bine!

ramtibel

acum 13 ani

va multumesc tuturor

gia

acum 13 ani

Iuli ,tu cea care le stie pe toate..Nu ai alte treburi decat sa le raspunzi altora?Du-te si fa-te medic, daca te consideri asa inteligenta..esti de-a dreptul exagerata..

ella

acum 13 ani

tu luli de mierda, ce are aceasta persoana nu este colon iritabil, este ansietate si stres... Iti spun sa te lasi de sfatuit aiurea, te tot urmaresc ce spui la lume, aiureli...
Iar tu ramtibel, este adevarat ca nu este colonul iritat... este din cauza strsului si ansietati, eu la fel am fost, inca mai simt senzatia asta dupa o zi de furie sau ansietate... trebuie sa sti sa te controlezi, cauta metode de relaxare si de purificarea organismului si te vei simti mai bine

alex

acum 13 ani

ai grija. Nu ansietate ci anxietate.!!!

MARY

acum 13 ani

PENTRU CEI CARE NU STIU, COLONUL POATE FI AFECTAT DIN FOARTE MULTE MOTIVE. ALIMENTATIA p***a SI NEREGULARA, STRESUL, CAFEAUA, TIGARILE ETC........DRAGA RAMTIBEL, NICI EU NU IES CU SANGE, DIN PUNCT DE VEDERE GINECOLOGIC SUNT OK. SI DA SI MIE MI S-A PUS DIAGNOSTICUL DE COLON IRITABIL SI NU IN ROMANIA.SI CUM SPUNEAM DE CAND IAU COLON HELP CHIAR MA SIMT MAI BINE!!!!

mary

acum 13 ani

exact asa cum spuneai si tu am dureri atat in partea stanga cat si in partea dreapta a abdomenului, problema e ca am momente cand am dureri groaznice de nu pot sa stau in fund pentru ca simt durerea pana in anus.si eu am gaze, senzatia ca nu am eliminat tot scaunul,dar asa cum spuneam de cand iau colon help ma simt mult mai bine!!!!si diagnosticul de colon iritabil nu mi-a fost pus in tara asa cum mentionam si mai sus si factorii care influnteaza foarte mult i-am scris in mesajul de mai sus. multa sanatate!!!!

IOAN GRAT

acum 11 ani

S-ar putea sa aveti diverticulita si in acest caz sa consultati un specialist in gastrologie. Puteti face si o colonoscopie. Succes.