Durerea in cancer

Cancer

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

de ce nu pot fi vaccinate toate fetitele care nu si_au inceput viata sexuala? eu am o fetita de 13ani si am cancer de col uterin si traiesc cu frica sa nu fie ceva genetic... mltumesc anticipat

Raspunsuri (4)

acum 15 ani

Buna draga mea,

Conform declaratiei Ministrului Sanatatii Eugen Nicolaescu, la sfarsitul lunii noiembrie este programata o campanie de vaccinare impotriva cancerului de col uterin a tuturor fetitelor de cala a 4-a.
Asadar, aceasta vaccinare nu tine cont de varsta sau de inceperea vietii sexuale.

Numai bine!

Dorina6899908

acum 15 ani

Virusul HPV,vinovat de aparitia cancerului de col uterin,este un virus cu transmitere sexuala. Deci, nu ai pt. ce sa traiesti cu frica pt. fetita, nu este genetic. Pentru a nu pati si fetita acelas lucru, cand va incepe viata sexuala, este bine sa faca acest vaccin. In caz ca nu intra in acest program al Min. sanatatii,este bine sa-i faci vaccinul contracost,daca ai posibilitatea.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

E normal ca,copilul meu in varsta de 7,9 ani sa aiba comedoame pe nas,putin par pubian si perspiratia lui sa miroasa ca a unui adult?
Mi-e teama sa nu aiba o afectiune endocrina.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

nu stiu cui sa ma adresez.....de 3 saptamani ametesc mai tot timpul...am dureri abdominale si de oase....nu reusesc sa ma concenttrez ...la scoala nu ma mai duc..(sunt in cl a 12 a) ..nu am pofta de mancare....mie sete si mi se usuca gura...am fost la medic si miam facut analize....nu mi sa spus decat ca am spasmofilie si mi sau dat niste vitamine(magneB6...calciu sandoz, 9vita) leam luat dar nu e nici o schimbare...nu stiu ce sa fac..datimi un sfat....