Dupa cat timp am voie sa fac sport

Cancer

Postata de flashxml cu 13 ani in urma.

Dupa cat timp am voie sa fac sport ( sala de forta ,am facut 5 ani de zile ).Analizele au iesit destul de bune,am urmat 6 luni de chimioterapie plus injectabil saptamanal.Noduli au inceput se retraga de pe organe ( testicular,rectrocural,intestine,ambii plamani,lombo-aortic,torace,ganglion..........si inca 1 sau 2 organe ).Eu unul ma simt ok.......singura problema este ca am o amorteala in degetele de la maini si in picioare ( talpile plus degetele ).Sincer simt ca inebunesc fara un pic de sport , am facut in 5 ani aproape zilnic sport.
Deci........am voie sa mai fac sport , sa alerg cate 6.4 km in 23 minute adica un pic in viteza.
Sa merg desigur la sala de forta 5 zile pe saptamana ?

Raspunsuri (8)

dr popescu

acum 13 ani

In general e bine ca pacientii in situatia dvs sa faca exercitii fizice la inceput mai usoare ,iar dupa un timp chiar si mai complicate dar trebuie sa ceri si sfatul medicului tau curant.

flashxml

acum 13 ani

Merci frumos pentru raspuns,saptamana care vine am sa intreb doctora ( my angel ) sper sa imi dea un raspuns pozitiv.Eu am slabit aproape 20kg din cauza tratamentului.....nu este chiar placut.
O seara placuta.

ion razvan viorel,24 ani

acum 13 ani

Domnule dr popescu as vrea sa va adresez si eu o intrebare:am observat de la un timp formarea unui mic chist pe testicolul stang iar cand apas pe acesta resimt o durere sub abdomen.Plus de asta testiculul din stanga este mai mare decat cel din dreapta.O alta cauza care ma ingrijoreaza e aceea ca in fiecare dimineata scuip sange si resimt o durere f mare si in spate in zona plamanilor.Unde ma pot duce mai intai pentru un consult amanuntit?va multumesc mult razvan

flashxml

acum 13 ani

La mine cancerul a plecat de la testicul ( testicolul stang era umflat ),ma durea si bazinul......durerea dadea in tot corpul ,dupa care desigur chiar a ajuns in tot corpul.Dar poate ai altceva poate ceva banal spre norocul tau.
Iar o analiza complexa inseamna tomograf.La tomograf plus o analiza la sange markeri tumorali.

razvan

acum 13 ani

flash as vrea sa te intreb in ce stadiu l-ai descoperit si ce in terventii ai avut?
si unde pot face tomograful,km kt costa?iti multumesc mult sanatate multa

flashxml

acum 13 ani

Pai in ce stadiu......... am vrut sa aflu mereu ,dar.............nimeni nu a vrut sa zica.Dupa cum am ascris si mai sus ,destule organe au fost afectate ,eu am ajuns atunci cand au inceput durerile ingrozitoare de aproape ajunsesem la morfina.Cel putin la operatia de la gat eu credeam ca este ceva banal,eram tot timpul vesel mai ales la operatie,de fel sunt o fire mai optimista si nu pun niciodata raul inainte.Pentru tomograf trebuie s vorbeste cred cu doctora ta de familie,nu stiu cam cat parca 600-1200 sau poate nu te costa la boala asta ( eu unul le-am facut la un spital militar nu ma costat nimic )
Multa sanatate si tie ,nu te speria nu este obligatoriu sa ai cancer,poate fi chiar ceva banal la tine.

razvan

acum 13 ani

multumesc mult flash.tinem legatura o zi buna si CARCIUN FERICIT dc nu ne mai auzim.multa bafta

flashxml

acum 13 ani

Cu placere,Craciun Fericit si tie sau mai bine zis tuturor.