Drenaj biliar

Cancer

Postata de cu 15 ani in urma.

Buna ziua,
Tatal meu, in varsta de 70 de ani, are o recidiva de cancer gastric care i-a provocat o tromboza de vena porta. Medicii spun ca nu mai este nimic de facut, mai ales din cauza unui lichid care s-a acumulat in zona bilei.
Totusi, mi s-a recomandat un drenaj biliar, metoda despre care se spune ca i-ar putea prelungi un pic viata (desi am citit despre tot felul de riscuri si neplaceri postoperatorii).
Este adevarat? Imi recomandati sa fac aceasta interventie?
Tatal meu are putin peste 55 kg, iar starea generala este rea.

Raspunsuri (5)

Ank135093

acum 15 ani

daca ti s-a spus ca nu mai e nimic de facut ,nu face .stiu ca vrei sa mai prelungesti un pic viata,dar gandeste-te ca-i prelungesti si chinul,iar daca zici ca are doar 55 de kg si starea este f rea imagineaza-ti ca nu va rezista interventiei.sfatul meu este sa nu incerci.

mariuca23

acum 11 ani

Buna ziua,

Mama mea este in aceeasi situatie ca si tatal dvs. A facut o operatie de gastrectomie totala la varsta de 48, deci nu mai are stomac deloc, iar acum 3 luni a facut icter mecanic si i s-a facut un drenaj biliar intern- extern. Vroiam sa stiu cum se mai simte tatal dvs. si daca ati ales pana la urma metoda aceasta de drenaj. multumesc mult.

Zita

acum 11 ani

Mama a fost în aceeași situație. Îți las adresa de mail dacă vrei mai multe detalii.

Utilizator11561277234

acum 4 ani

Buna ziua ma numesc Cristina si am si eu o tromboza la vena port in 2012 am fost diagnostica cu aceasta boala.Sint pe anticoagulante si fac si eu radiografi ca toata lumea asa mi sa spus si mie ca nu e nimic de facut.Am 47 de ani .
Credeti ca a avansat medicina si pot sa ma scap de acest chiag care mi a schimbat viata

Utilizator11559990277

acum 2 ani

Buna dimineata Cristina numele meu este Natalia va rog daca mai sunteti prezenta pe acest sait ,sa imi scrieti un mesaj pe nr de telefon 0755686659 si situatia mea este la fel .Va multumesc anticipata