disperata!!!!

Cancer

Postata de Allle cu 12 ani in urma.

mama mea a fost diagnosticata cu o tumoare de aproximativ 2 kg(cat o sarcina de 8luni).dar a fost programata la operatie doar in octombrie.ieri a stat prin soare i-a scazut tensiunea si lesinat.dupa ce si-a revenit avea dureri insuportabile la burta,desi si-a luat calmantele.ce sa fac??:((((((((sunt disperata!!!!!va rog recomandati-mi vreun medic bun care ar puteao opera mai repede!!!!va rog din tot sufletul!!!

Raspunsuri (4)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

nu precizati unde este localizata tumora, la ce organ si daca urmeaza un tratament pana in octombrie, in afara de calmante.
daca a fost programata in octombrie, presupun ca este vorba de o tumora benigna?
va sugerez cand are probleme cum s-a intamplat ieri sa solicitati servicul de urgenta/salvarea.
si mai solicitati si o alta opinie, nu asteptati pana in octombrie.
sanatate multa

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Sunat la telefon 112 "serviciul de urgenta " al Spitalului si bolnava cu sindromul dureros si starea generala alterata o preia si la urgenta se decide chiar internarea.la o sectie de specialitate.

Allle

acum 12 ani

Am apelat la serviciul de urgenta dar nu i-au facut nimic(doar i-au luat tensiunea si i-au spus sa consume multe lichide).Pt ca spitalul nostru judetean nu are aparatura necesara ne-au trimis la Institutul Oncologic Cluj(asta la inceputul lunii august),de unde am primit vestea ca este defapt o tumoare giganta(de cel putin un an) la burta!D-l doctor nu a specificat daca este benigna sau maligna,ci a programat-o in octombrie la operatie si pana atunci i-a prescris ovule Betadine si Klion(timp de 10 zile acum si inainte de operatie) si calmantul Ketorol,si de asemenea i-a dat sa faca un set de analize!E posibil ca tensiunea sa fi scazut din cauza tumorii sau a unei infectii?Maine vrem sa luam legatura cu d-l doctor dar el este in concediu!Daca nu reusim ma gandeam sa apelam la Institutul Oncologic Bucuresti...sau poate la un alt doctor de la Cluj!Multumesc mult pentru sfaturi!

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Solicitati o consultatie si la chirurgie generala/ginecologie din Spitalul Judetean Cluj. Tensiunea poate scadea din mai multe motive, dar tumora abdominala are o pondere mai mare in aparitia starilor de rau ale mamei dvs. Si efectuati si analizele care v-au fost solicitate. se pare ca este o tumora benigna genitala, dupa cum descrieti dvs.