DIETA INAINTE DE TRATAMENTUL CU IOD RADIOACTIV

Cancer

Postata de netamioara cu 8 ani in urma.

AS DORI SA PRIMESC INFORMATII IN LEGATURA CU CE ALIMENTE TREBUIE \NU TREBUIE CONSUMATE PE PARCURSUL DIETEI INAINTE DE TRATAMENTUL CU IOD RADIOACTIV.

Raspunsuri (2)

GuestUser

acum 8 ani

Buna sunt anna si eu am fost operata de glanda tiroida si mi-a fost scoasa afara.acuma fac tratamentul cu iod.sunt in afara si aici nu au zis ca trebuie sa am o dieta sau ceva inainte de tratamentul cu iod. Doar ca trebuie sa stau 5 zile in spital si nu are voie sa vina nimeni la mine in afara de personalul spitalului.e deja a doua zi la mine si astept cu nerabdare sa merg acasa.dupa ce ies din alital mi-au spis ca o daptamana trebuie sa pastrez distanta fata de persoane cam la 2 m

MaryGeo

acum 8 ani

Am aflat recent de un aliment dietetic cu destinatie medicala speciala. Se cheama Avemar. Prin administrare regulata poate diminua efectele secundare ce apar in urma chimioterapiei/radioterapiei, timpul de recuperare dupa interventia chirurgicala si starea de oboseala cauzata de boala.