Diagnostic histopatologic

Cancer

Postata de besleaga_elena1 cu 12 ani in urma.

Mama mea in varsta de 51 de ani a fost operata la sanul stang acum 3 saptamani. I-a fost prelevat tesut si dus la analize; rezultatul este urmatorul:
MACROSCOPIE
6/5/2 cm; pe sect. benzi alb-sidefii, consistenta dur-elastica.
MICROSCOPIE
Papilom intraductal ulcerat, dezvoltat pe fond de mastopatie fibrochistica.

Va rog frumos daca puteti sa-mi explicati ce semnifica aceste rezultate. Este cancer?

Raspunsuri (1)

google

acum 12 ani

O tumoare non-canceroasa intr-un orificiu (papilom intraductal)

Papilomul intraductal este o tumoare in general benigna, de dimensiuni mici. Simptomele sunt reprezentate de secretii mamelonare clare sau sanguinolente, lipicioase, care ies de obicei printr-un singur orificiu, la manip**area sfarcului. Afectiunea apare de obicei la femeile intre 35 si 55 de ani, cauzele sale sunt necunoscute, la fel ca si factorii de risc.

Daca suferi de papilom intraductal, poti observa patarea sutienului sau a tricoului, poti simti o tumoare mica in zona areolei, durere si sensibilitate locala. Tratamentul implica indepartarea chirurgicala a tumorii si examinarea tesuturilor pentru a exclude ipoteza canceroasa.