despre metotrexat

Cancer Metotrexat supradozajului Boala trofoblastica

Postata de MembruMobileApp308628 cu 7 ani in urma.

buna ziua! am fost diagnosticata cu boala trofoblastica, mola hidatiforma. mi s-a recomandat tratament cu Metotrexat. imi puteti spune, va rog, daca de la aceste citostatice o sa imi cada parul? sunt disperata, ajutati-ma cu un rasp privind efectele adverse. multumesc !

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 7 ani

Buna ziua. Este posibil sa cada parul dar acesta se va reface. Esential este sa urmati tratamentul si sa va vindecati. Parul se va reface mai frumos. PDaca va cade parul, puteti sa purtati o peruca sau sa va tundeti scurt. Sanatate multa

Claudia

acum 7 ani

Buna ziua,

Nu va cade parul de la Metotrexat. E insa un medicament care va poate da complicatii ulterioare. Spre exemplu tatal meu a facut poliartrita reumatoida depistata in 2010 si de atunci e in tratament cu Metotrexat, cu internare din 6 in 6 luni pt monitorizare. Din pacate anul acesta laultima internare s-a depistat o tumora gastrica. Nu e exclus sa fie de la Metotrexat. Asa ni s-a spus. Facem chimio si speram. E un om foarte sanatos si activ. Speram sa reziste cat mai mult.

Claudia

acum 10 luni

Mie nu mi-a căzut părul. Am făcut 11 luni 10 mg în fiecare săptămână și acum de o lună fac de 15 mg .