despre ciroza

Cancer

Postata de bogdancristina cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Stimate Domnule doctor,mama mea este in varsta de 42 de ani si are ciroza hapatica cauzata de consumul de alcool. a descoperit acest lucru acum aproximativ un an,si de atunci i-au aparut mai multe complicatii,de ex: aparitia lichidului in cavitatea abdominala,varice care s-au si spart. ea acum urmeaza tratamentul si este destul debine. Eu nu am decat 18 ani, a-ti putea sa imi spunetei ca rog din suflet cat de necrutatoare este boala aceasta,ce pot sa fac pentru ea,cat o sa mai traiasca. Va rog frumos,va multumesc din inim(chiar nu stiu ce sa mai fac)

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Boala aceasta reprezinta un stadiu avansat al suferintei hepatice. Pentru o viata cat mai linistita este imperios necesar sa respecte regimul igieno-dietetic, tratamentul riguros administrat, evitarea efortului fizic si monitorizare periodica la medicul curant.