despre ciroza

Cancer

Postata de ivanuta cu 13 ani in urma.

O persoana cu varsta de 70 de ani are ciroza uscata si Parkinson. Medicul i-a prescris Requip si Madopar, sunt acestea bune pentru situatia in care se afla. In ultimul timp a inceput sa aiba tulburari de memorie nu isi mai aduce aminte daca a mancat si ce a facut, si are tulburari de orientare. Este posibil sa aiba Alzheimer si ce analize trebuiesc facute in acest sens?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Tratamentul pt Parkinson este bun. Requip-ul nu are contraindicatii pentru ciroza. Madoparul are doar daca decompensarea hepatica (ciroza) este grava. Oricum, pacientul trebuie neaparat evaluat periodic de catre un neurolog. Pierderile de memorie si dificultatile de orientare sunt in general semne neurologice. Daca neurologul considera ca nu sunt probleme, se poate trece la un consult psihiatric si o eventuala diagnosticare.

ivanuta

acum 13 ani

multumesc