despre cancer

Cancer

Postata de leobeo cu 9 ani in urma.

buna seara.a-si vrea sa stiu daca prin analiza la scaun se poate depista cancerul.va rog sa-mi spuneti care sint simptomele cancerului de colon si cum se depisteaza.se poate depista prin analiza de scaun sau de singe toate analizele mele sunt ok.multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Constantin Rusu

acum 9 ani

In scaun se pot depista eventuale pierderi de sange (asa numitele hemoragii oculte). Ele nu inseamna neaparat cancer. Diagnosticul de cancer de colon presupune efectuarea colonoscopiei. Intrucat nu exista simptome specifice de cancer, e bine ca hotararea de a face colonoscopia sa o luati impreuna cu medicul gastroenterolog.