despre cancer

Cancer

Postata de VALENTIN2287200 cu 13 ani in urma.

tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de prostata,cu scor GLEASON 9(4+5),IAR PSA VAL. DE 23,278 ,in momentul de fata i s-a desfundat canalul pt. a putea urina fara dureri,insa a facut si RMN -ul si s-a descoperit "masa in canalul sacrat cu compresie radiculara stg.Adenopatii retroperitoneale".
ce presupun toate acestea? el in momentul de fata nu sta la pat,el ar vrea sa fie activ dar nu il lasam noi.O sa inceapa in curand radioterapia dar nu stim cum va reactiona. AS vrea sa stiu ce sanse de viata are?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Cu scor Gleason 9 (4+5), prognosticul este infaust (scala este de la 1 la 10). Gasiti la aceasta adresa explicatia scorului Gleason.
http://www.mymed.ro/guidelines_stadializarecancerprostata.html
Dupa parerea mea puteti sa il lasati sa fie activ, insa sa nu faca efort prea mare. Inactivitatea poate insemna depresie, iar depresia in acest caz poate insemna moarte.
La radio nu poate nimeni sti cum va reactiona, datoria dvs este sa faceti toate eforturile omeneste posibile pentru a-l ajuta.

Va doresc sanatate si putere!

VALENTIN2287200

acum 13 ani

incerc sa fiu optimista vazand-ul asa puternic,nici nu zici ca este bolnav,doar durerile de sold il dau de gol ca sufera

Iuli

acum 13 ani

Da, e important ca familia sa fie optimista. Va rog sa va uitati pe acel site pt a intelege mai bine situatia.

Mihaela

acum 9 ani

Buna seara si tatal meu este in aceasta situatie,spune-mi ce demersuri ati facut si cum se simte scum,imi este foarte frica suntem distrusi am aflat de cancer acum 5 luni si are metasaza osoasa.