despre cancer

Cancer

Postata de maiadoli cu 13 ani in urma.

am fost operata de cancer ovarian am ficatul afectat de metastaza in urma unor sedinte de citostatice m-am simtit bine.va rog sa-mi spuneti daca pot face o a doua operatie pentru problema ficatului. multumesc

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Este posibil ca problema dvs de la ficat sa nu fie rezolvabila chirurgical ci doar cu citostatice. Vreau sa spun ca este posibil sa nu fie nevoie de operatie; din cate stiu multe metastaze mai ales hepatice se rezolva prin tratament sau iradiere. Daca este nevoie, medicul va va indica, in functie de starea de sanatate si de analize daca puteti face aceasta operatie. In principiu, daca este cazul de operatie si dvs aveti o stare buna, medicul ar putea sa va indice aceasta interventie.

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Depinde de cate formatiuni tumorale aveti in ficat si de dimensiunea acestora. Va sfatuiesc sa consultati un medic oncolog pentru mai multe informatii.

maiadoli

acum 13 ani

Va multumesc f. mult

Ana

acum 9 ani

Buna, Maiadoli.
Mama mea este in aceeasi situatie. Cum ai facut pana la urma?Ai facut operatia?