de unde a pornit metastaza osoasa

Cancer

Postata de andra_da21 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Tatal meu a fost diagnosticat in urma rmn-ului cu metastaze osoase la nivelul osului iliric si coloanei vertebrale. Dupa efectuarea CT-ul pt depistarea punctului de pornire s-a constatat ca toate organele sunt in regula. E posibil sa fie punctul de pornire un melanom? Acum 1 luna a fost diagnosticat cu coxartroza si a facut proceduri. Durerea este resimtita doar la nivelul soldului,,,,,daca ar avea metastaze si la coloana nu ar trebui sa aiba dureri? E posibil ca rmn-ul sa fie interpretat gresit?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, melanomul poate da metastaza osoase. Nu intotdeauna metastazele vertebrale sunt simptomatice; depinde de marimea lor, de localizare, daca favorizeaza fracturile, legatura lor cu radacinele nervoase sau maduva spinarii, etc.

andra_da21

acum 10 ani

Am revenit,,,,in urma analizelor nu au gasit nici un punct de pornire,,,deci are diagnnosticul de metastaze osoase fara punct de pornire inn faza IV,,,,,mentionez ca a facut toate analizele posibile,,,,inafara de PET pe care cred ca-l va face imediat ca se va simti mai bine. Ar trebui sa consult totusi si alt oncolog? Sau alt specialist? Acum are tratament cu morfina pastile dar nu-l ajuta,,,,singurul care are afect fiind diclofenac supozitoare.Ciudat este ca nu are nici un simptom de cancer inafara de durerea localizata in osul iliac. Unde as putea sa mai merg cu el dupa ce am fost deja la neurolog, ortoped, reumatolog si in final oncolog. Va multumesc!

un nimeni

acum 10 ani

la spitalul fundeni la doctorul constantin gangu sectia urologie