Cum se citește rezultatul de la ct pentru metastază la ficat ?

Cancer

Postata de alinax cu 21 ore in urma.

Bună ziua . Am o nedumerire . Mama mea a făcut un ct abdominal pelvin etc. având metastaze pe ficat și la concluzie i-a scris importantă progresie dimensională și numerică a determinărilor secundare hepatice-leziune infiltrativa la nivelul ramurilor bilioportale din lob drept si a doua concluzie este doi micronodului punctiformi nou aparuti în lss nespecifici de monitorizat micronoduli din lid în regresie dimensională . Mă poate ajuta și pe mine ce înseamnă este rău sau de bine ? Vă rog ca sunt disperata ca nu știu ce să mai fac mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 21 ore

Buna ziua,

Raportul de CT indica o crestere marita a metastazelor (tumori secundare) la nivelul ficatului. Importanta progresie dimensionala si numerica se refera la o crestere semnificativa a marimii si cantitatii acestor tumori.

O leziune infiltrativa la nivelul ramurilor bilioportale din lobul drept indica prezenta unei tumori care a patruns in sistemul biliar, ceea ce poate provoca ingalbenirea pielii si a ochilor (icterul) si alte simptome.

De asemenea, exista doi micronoduli punctiformi nou aparuti, care pot avea o semnificatie diferita in functie de contextul clinic si de evolutia lor. In plus, micronoduli din alte parti (nid) au suferit o regresie dimensionala, ceea ce inseamna ca s-au micsorat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/ce-sunt-metastazele-tipuri-simptome-determinate_19020