cu se trateaza cancerul de col

Cancer

Postata de daryus cu 11 ani in urma.

cu ce se trateaza cancerul de col?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tratamentul este in functie de stadiul bolii. In linii mari, se intervine chirugical pentru extirparea tumorii dupa care, in functie de caz, se poate practica radioterapia ( pre sau pot operatorie) si/sau chimioterapia.
Tratamentul ese condus de catre medicul ginecolog in colaborare cu medicul oncolog.

daryus

acum 11 ani

Buna ziua.tatal meu are 60 ani .si a fost depistat cu cancer de col sa extins si la ficat doctorii de la spitalul judetian galati au decis ca boala e prea avansata si sal trimita acasa.va rog din suflet sa-mi spuneti daca mai putem spera la cv sau unde sa mergem in qlta parte la alti specialisti?va multumesc