credeti ca e grav?

Cancer

Postata de liana1132526 cu 11 ani in urma.

dupa o biopsie am primit urmatorul rezultat: materialul examinat pe sectiuni seriate este constituit din fragmente de endometru de tip proliferativ cu moderat edem si hiperemie la nivelul corionului citogen. Se oberva focare de metaplazie tubara. Asociat se identifica glande de tip endocervical cu usoara hiperplazie mucosecretorie. Se identifica de asemenea fragmente de exocol cu moderat acantoza, usoara parachetoza si prezenta de p***acocite la nivelul straturilor intermediare. Concluzie: ENDOMETRU DE TIP PROLIFERATIV CE ASOCIAZA ASPECTE DE METAPLAZIE TUBARA. MICI FRAGMENTE DE EXOCOL CU PREZENTA DE p***aLOCITE LA NIVELUL STRATURILOR INTERMEDIARE. Va rog mult un raspuns

Raspunsuri (2)

Doctorulstietot

acum 11 ani

In primul rind ce virsta aveti , cind a fost ultima menstra inainte de curetaj? Prezenta p***alocitelor indica o infectie HPV. Pasul urmator- faceti o colposcopie pt a localiza sediul si intiderea leziunii cervicale si un tipaj HPV(la un interval de o saptamina) . In functie de rezultate se va hotari atitudinea terapeuticz.

Liana

acum 10 ani

am 46 de ani. Ultime menstra a fost pe 03 martie 2013. Biopsia a fost in 20 noiembrie 2012.