Chist Hidatic Pulmonar

Cancer

Postata de AlexSein cu 11 ani in urma.

Buna ziua , ma numesc Alex , am 15 ani si sunt din Constanta si e posibil sa fiu diagnosticat cu Chist Hidatic Pulmonar , inca nu am aflat marimea exacta a acestuia de aceea vreau sa ma documentez mai mult despre aceasta tumoare sau ce anume o fi... Din cate am inteles din ce am mai citit , acest chist provine de la infectarea cu un parazit transmis prin contactul cu animalele , eu unu'' am un caine mic deci ma gandesc ca de la el am luat ce am luat.Sunt foarte ingrijorat cu privinta la acest lucru deoarece am citit ca mortalitatea este 100% posibila in cazul ruperii chistului sau mentinerea acestuia in organism.Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Exista riscuri de pe uram operatiei ?
2.Exista sanse de a reaparea alt chist intr-o anumita perioada de timp?
3.Exista risc de moarte dupa operatie sau cat de mare e riscul inainte de aceasta?

Am uitat sa specific ca am facut un set de analize si astept diagnosticul final in urma acestora care va veni dupa 10 zile lucratoare de la momentul acesta.Ar trebui sa plec direct la Bucuresti pentru operatie sau sa astept rezultatele analizelor?

Sunt foarte ingrijorat si sper sa primesc raspunsuri sincere care nu vor da importanta varstei mele , va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Exista suspiciunea de chist hidatic?Sau asa v-ati gandit dvs?
Tratamentul este chirurgical. Riscul de deces este minim dupa operatie in cazuri necomplicate si la pacienti care nu au afectiuni majore(insuficienat cardiaca, rsepiratorie, diabet, etc). Cea ce dvs nu aveti.
Este bine sa asteptati rezultatul analizelor si apoi decideti unde mergeti ptr operatie