celule epiteliale scuamoase

Cancer

Postata de laurdeni cu 10 ani in urma.

buna ziua mi se recoltat analise de secretie vaginala si mia iesit celule epiteliale scuamoase prezente.CE INSEAMNA ASTA? va rog

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 10 ani

Sunt celule care se gasesc pe suprafata mucoasei vaginale si a canalului cervical. Prezenta lor este normala, atata timp cat nu au suferit modificari. Daca numarul este crescut ,indica o inflamare.

laurdeni

acum 10 ani

multumesc! nu-mi da un nr ci spune doar ca sunt prezente

Adrienne

acum 10 ani

In mod normal, intr-un frotiu ar trebui sa fie 5-10 celule, in campul vizual. Deci, daca a fost specificata doar prezenta celulelor, fara alte comentarii,este de bine.

dea

acum 9 ani

Buna ziua.La rezultatul papanicolau mi-a pus diagnostic cervicita cronica.Imi puteti spune va rog ce inseamna modificari reactiv-inflamatorii in celule epiteliale scamoase?pt. ca nu stiu ce inseamna.Va multumesc

ileana

acum 8 ani

La analize mi-au iesit:celule endocervicale prezente,ASC-US, Observatii CELULE PAVIMENTOASE PARABAZALE IN PLACARDE SI IN LAMBOURI. ACIDOFILIE FALSA.
CELULE CU NUCLEI MARITI DE VOLUM, USOARA HIPERCROMAZIE, CITOPLASMA ACIDOFILA, BAZOFILA. NUCLEI LIBERI IZOLATI. FIBRINA.
CELULE EPITELIALE ENDOCERVICALE IN GRUPURI MARI(ASPECT USOR HIPERPLAZIC; ASPECT IN FAGURE DE MIERE).
RARE POLIMORFONUCLEARE. NUMEROASE HEMATII.

Utilizator21531988739

acum 5 ani

buna ziua la mine intervalul care mi-a iesit este de 15-50 /hpf cand normal este 1-15 /hpf . ce semnifica aceasta inflamatie? multumesc.