CE SE MAI POATE FACE?

Cancer

Postata de mirelusha cu 12 ani in urma.

Am o prietena care are o tumoare de dimensiunea 11-10-13 la una dintre fese,trebuia sa se opereze in spania acum 4 luni dar a refuzat ptr ca riscurile erau mari si a optat ptr un tratament naturist care deocamdata nu a dat rezultate.A refuzat intotdeuna sfaturile medicului,are o tuse de 4 luni seaca si parca fortata iar de o sapt a fost luata cu salvarea ptr ca nu mai putea respira si i s-ar fi spus ca ii s-a blocat un rinichi,acum zice ca se simte putin mai bine.Ea este in romania acum si nu imi da prea multe detalii,se poate sa se fi extins tumoarea la plamani?Se mai poate face ceva?VA MULTUMESC

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Daca tumora este maligna, e pisibil sa fie metastaze, caz in care situatia e grava. Nu stiu cum poate cineva, mai ales in aceasta situatie, sa se bazeze pe "tratamente" naturiste...

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,
din pacate fara un consult medical de specialitate, nu se poate preciza nici de ce boala sufera, si nici ce s-ar mai putea face. daca ziceti ca s-a pus diagnosticul de ''''tumoare'''' si ca trebuia operata, evident ca ignorand sfatul medical boala s-a agravat, iar daca ''''s-au blocat rinichii'''' si acum are si afectare pulmonara, prognosticul nu pare a fi bun. de facut se poate face, dar doar daca se prezinta la un medic oncolog, altfel boala doar va progresa.
tratament naturist pentru cancer nu exista din pacate, iar faptul ca refuza tratamentul medical este o greseala enorma, mai ales pentru ca din cate inteleg se putea face ceva la momentul respectiv. daca era un cancer in stadiu terminal, nu se mai recomanda nici macar operatia.
eu va recomand in continuare un consult oncologic, mai ales datorita agravarii bolii. in rest cautand vindecare in tratamente naturiste sau in sfaturi pe internet pentru o asemenea boala, nu veti ajunge cu siguranta la nici un rezultat bun.

va urez o seara buna