Ce Parere Aveti De Tratamentul Cu Interferon?

Cancer

Postata de Utilizator11546634124 cu 5 ani in urma.

In noiembrie am aflat de tatal meu ca are cancer la ficat ...intreband doctorita ce stadiu e..mia raspuns ca intr-un stadiu important...binenteles a fost un soc pt toata familia...tata un om puternic ..60 de ani . ..toata vara mia construit o casa..nici un fel de simtom..in ultimul timp avea frisoane dar nu febra. ..a fost dificil..In urmatoarea saptamana am mers la Cluj..nea propus sa facem biopsie apoi sa incepem chimioterapie..tumoare era de 7.3 cm..tatalui meu ii era frica de chimioterapie ac***a si o nefroza renala la rinichiul stang..binenteles ca am optat pt chemoembolizare..am plecat la Bucuresti..acolo a fost si mai dur dupa CT tumoarea deja avea 13 cm..si metastaze pulmonare...am inteles ca numai e nimik de facut..dr Bogdan Popa a fost speranta noastra dar nea taiat aripile cand mia doar mie ca Cu parere de rau ..cazul tatalui meu numai e de competenta dansului..am ajuns acasa ..dar lui nu iam spus gravitatea situatiei..nu am putut..Poate era dreptul lui sa stie dar eu nu am avut puterea sa ii spun..pe 24 decembrie a murit..ultimele 3 zile au fost groaznice. ..a murit in spital ..in dimineata ajunului de Craciun am chemat ambulanta ca i se invinetise degetele de la maini ...si am presupus ca nu e normal..lau indus coma ..ca nu puteau sa ii puna nici o perfuzie deoarece el nu putea sa stea pe spate ..spunea ca nu are aer..si l-au bagat in reanimare iar seara la 6.20 a murit..boala asta crunta a mai lasat 3 copii orfani de tata..si 6 nepoti indurerati..din care 4 i-a crescut el...El avea virusul hepatic B...in 2013 a facut 1 an tratamentul cu interferon ..a terminat interferonul.parea ca e bine dupa analize;in 2014.2015 ..virusul era nedetectabil ..ca in 2016 sa ii apara virusul hepatic B+D...precizez ca aceste analize noi familia le-am vazut dupa deces..Aceasta este intrebarea mea crede-ti ca interferonul sai fi facut rau ?(hepatita B a avut-o 30 de ani)..eu nu am fost de acord cand a facut interferonul pt ca reactiile adverse erau foarte multe dar doctorita internista la asigurat ca se trateaza..ia dat si exemple de anumite persoane ca s-ar fi"tratat" de hepatita B.. dar in momentul cand nea spus ca tata are cancer si hepatita B +D ..eu iam zis dar lati asigurat ca e tratat de hepatita b ...atunci a spus ca nu e adevarat ea iar fi spus ca niciodata nu se va trata de hepatita B...si ca intre timp a aparut si Delta..desi credeti-ma ca respecta cu sfintenie regimul de viata..nu consuma nici un fel de bauturi ..nici nu gusta sucuri din comert..si totusi a murit..nu caut vinovati..si asa numai il aduce nimeni inapoi..dar pt mine as vrea sa stiu daca interferonul i-a facut rau..pt ca instinctul meu a fost sa nu il faca..si iam spus chiar .."esti sigur ca vrei sa faci tratamentul tata"si el mia raspuns ca Da ..multumesc si scuze romanul

Raspunsuri (1)

Utilizator11555931958

acum 4 ani

Hepatita. In 50% din cazuri se transforma in cancer de ficat.