Ce înseamnă un rezultat la IHC care arată markeri tumorali CK19 și CK 7 pozitivi?

Cancer

Postata de Utilizator11725349147 cu o luna in urma.

Trebuie să mențIonel ca am ciroza hepatică reversibila și de curând am făcut un ECO la care mi s-a găsit o tumoră la ficat la care am fost să fac biopsie și am primit doar recent rezultatul.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Un rezultat la IHC (imunohistochimie) care arata markeri tumorali CK19 si CK7 pozitivi indica o probabilitate mare ca tumora gasita la nivelul ficatului sa fie de natura maligna.

CK19 si CK7 sunt cunoscuti ca fiind markeri pentru anumite tipuri de cancer, inclusiv cel hepatic. Totusi, este important de retinut ca rezultatul trebuie interpretat in contextul clinic al pacientului si al altor testari si investigatii.

Ciroza hepatica reversibila poate de asemenea sa creasca riscul aparitiei unei tumori hepatice, asa ca este foarte important sa urmati toate recomandarile medicale pentru managementul cirozei.

Urmarirea evolutiei tumorii, precum si decisia privind tratamentul cel mai potrivit, trebuie sa fie facute in colaborare cu medici specialisti in hepatologie si oncologie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie, https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer-hepatobiliar/cancerul-hepatic_4969

Va dorim multa sanatate!