Ce înseamnă carcinom scuamos cu multiple insule tumorale?

Cancer

Postata de Utilizator11724157170 cu 2 luni in urma.

Buna ziua soțul meu in luna februarie ia ieșit la gat submandibular o gâlcă de mărimea unui ou de bibilica a fost internat i sa luat biopsie la prima a ieșit că nu are cancer iar a doua biopsie a ieșit carcinom scuamos cu multiple insule tumorale țin să menționez că nu are nici un simptom nu îl doare absolut nimic nu are dificultate la înghițite nu a slabit deci nu este nici schimbare doar că are acel nodul submandibular oare așa se manifestă cancerul va rog mult să-mi spuneți

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

"Carcinom scuamos cu multiple insule tumorale" reprezinta o forma de cancer care afecteaza celulele scuamoase, ce fac parte din principalul tip de celule care alcatuiesc epiderma (stratul exterior al pielii), esofagul, rectul, organul sexual si alte organe. "Multiple insule tumorale" inseamna ca sunt mai multe acumulari sau aglomerari de celule canceroase.

Desi biopsia este pozitiva pentru cancer, poate fi posibil ca sotul dumneavoastra sa nu prezinte simptome obisnuite ale acestei boli, cum ar fi durerea, dificultatile de inghitire sau pierderea in greutate. Totusi, prezenta unui nodul sau a unei mase submandibulare (sub maxilar) poate fi un simptom al cancerului.

Este important sa retineti ca fiecare persoana este unica si simptomele pot varia semnificativ de la o persoana la alta.

De asemenea, etapa cancerului, localizarea acestuia si starea generala de sanatate a persoanei afectate pot influenta semnificativ simptomele.

In ceea ce priveste investigatiile suplimentare, consultarea cu un oncolog este vitala pentru a intelege mai precis diagnosticul si pentru a discuta despre optiunile de tratament disponibile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/ce-trebuie-sa-stiti-despre-cancer_744
sfatulmedicului.ro/Cancer/cancerul-scuamos_10813

Utilizator11724157170

acum 2 luni

Dar îi va fi afectată viața