Ce este seromul ?

Cancer

Postata de Fevreonia cu 12 ani in urma.

De curand am fost operata de cancer de rect facandumi-se anus contra naturii. In urma operatiei a aparut un asa zis " Serom " As vrea sa stiu care sunt cauzele din cauza carora acesta a aparut. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

De pe Google

acum 12 ani

Seromul reprezinta un buzunar cu lichid clar seros care se dezvolta uneori in corp dupa interventia chirurgicala. Cind vasele mici de singe sunt rupte plasma sanguina se poate acumula; inflamatia cauzata de celulele lezate contribuie de asemeni la formarea lichidului. Seroamele sunt diferite de hematoame, care contin celule sanguine si de abcese care contin puroi dintr-o infectie. Seroamele pot fi cauzate de radioterapia pentru sin, leziuni. Sunt frecvente dupa mastectomii, chirurgia abdominala si chirurgia estetica faciala.