ce este colonul iritabil?

Cancer Dizenteria

Postata de gabitza_dumi cu 12 ani in urma.

cum se manifesta acest colon iritabil ? numai gandul ca asa putea avea asa ceva vreodata , ma sperie !!!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Gasesti informatii pe google.

Medic Epuran

acum 12 ani

Colonul iritabil este un sindrom caracterizat prin diverse tulburări funcţionale si colici, în care, clinic, predomină durerea colica, tulburările de tranzit (constipatie, diaree sau alternanţa ambelor) şi uneori eliminari rectale de mucus. Este cea mai frecventa actiune a tubului digestiv. Se întâlneşte la 15 - 30% din persoanele aparent sanatoase, fiind mai frecventa între 20 - 40 ani, de obicei la femei.
Ca etiologie se pot enumera:
1.inflamaţiile intestinale (enterite infecţioase şi dizenteria)
2.alimentaţia săracă în fibre vegetale
3.factorii psihici (în 70% din cazuri)
4.deficite enzimatice
5.cauze ereditare
Alimentaţia neraţională, tutunul, alcoolul, suprasolicitările psihice şi sedentarismul au un rol important în apariţia acestui sindrom

gabitza_dumi

acum 12 ani

multumesc frumos