cat mai are de trait?

Cancer

Postata de isa luna cu 11 ani in urma.

Buna ziua.bunica mea a fost operata pe 24 ianuarie la Spitalul judetean dr urgenta targoviste deoarece la colonoscopie i-au depistat o tumora...pe 28 feb a primit rez biopsiei.dg.clinic:neoplasm colon;proba trimisa;tumora colon sigmoid. descriere macroscopica:Piesa de aprox.14/6, 5/3 cm, fragment intestin gros, care pe sectiune prezintpa la aprox.10cm. de limita I o formatiune tumorala infiltro-vegetanta de culoare albicioasa, consistenta ferma, cu prezenta unui ggl in tesutul adipos pericolic, iar limita II pare indemna macroscopic. descr.microscopica :limitaI -fragment perete intestinal prezentand la nivelul mucoasei o proliferare tumorala constituita din structuri glanduliforme delimitate de un epiteliu stratificat atipic, continand celule cu raport n/c narit, nuclei veziculari, polimorfici, cu nucleoli proeminenti -structurile neoplazice invadeaza peretele, interesand intreaga tunica musculara si seroasa, fiind insotite de un infiltrat inflamator si mici arii de necroza.Limita operatorie II-indemna tumoral.Structura microscopica de 2limfoganglioni, unul din ei prezinta metastaza masiva de adenocarcinom(intreaga structura ggl substituita de structuri neoplazice!)iar celalalt cu zone de microstaza.Dg.Histopatologic:ADENOCARCINOM BINE DIFERENTIAT INVAZIV IN INTREG PERETELE COLONULUI, METASTAZE LOCALE LINGOGANGLIONARE.Va rog spuneti-mi ce inseamna toate acestea, stiu ca e cancer...si e rau...atat...mai are de trait?a inceput citostaticele, xeloda si aloxi...ii e foarte rau, vomita...are 71 de

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Starea de rau, de varsatura este secundara tratamentului cu citostatice.
Este greu de precizat in astfel de situatii " cat mai are de trait". Sansele depind de stadiul neoplasmului, de responsivitatea la tratament, de bolile asociate, etc.

Irimia Nina

acum 11 ani

Incearca sa ii dai zeolit lichid imbunatatit cu dhq in perioada in care nu face chimioterapie. Stopeaza efectele adverse provocate de chimioterapie

isa luna

acum 11 ani

As vrea insa sa stiu si eu ce inseamna tot acel rezultat d la biopsie in linii mari ca nu inteleg toti acei termeni...daca m-ati putea ajuta va raman recunoscatoare...bunica mea a facut perfuzia aqm o saptamana si nu poate s manance nimic deoarece varsa tot,cu tot cu pastile...nu are pofta de mancare deloc...nu stiu cu ce s-o mai rog ca nu vrea nimic...va multumesc ptr sfat doamna irimia...promit ca o sa ma interesez despre zeolit.sanatate multa

Irimia Nina

acum 11 ani

Poti sa incerci sa ii dai seminte de chia, sau ceva pe baza de alge marine, clorella si spirulina pentru intarirea sistemului imunitar si pt cresterea poftei de mancare