Care e rata de supravietuire la cancer in stadiu 4?

Cancer

Postata de Loredana cu 2 luni in urma.

Am 34 de ani ,sunt diagnosticata cu cancer de colon ,cu metastaze la plamani ,si uter . Medicul Mia zis ca pot supraviețui 3 ani . Exista șanse de supraviețuire,?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rata de supravietuire pentru cancerul de colon in stadiul 4 este variabila, deoarece depinde de multi factori, inclusiv de raspunsul individual al pacientului la tratament, de starea generala de sanatate, de prezenta altor afectiuni, cat si de extinderea cancerului.

Este important sa discuti cu medicul tau despre toate optiunile de tratament disponibile, inclusiv studiile clinice, care pot oferi acces la tratamente noi si potentiale imbunatatiri ale ratei de supravietuire. De asemenea, este important sa te concentrezi pe mentinerea unei calitati bune a vietii, asigurandu-te ca ai parte de suport emotional si psihologic pe parcursul tratamentului.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/cum-poti-incuraja-o-persoana-care-sufera-de-canceri_16450