carcinom ductal invaziv

Cancer

Postata de greandre cu 12 ani in urma.

Buna ziua , Mamei mele i sa facut o biopsie la un nodul la sanul drept , rezultatul biopsiei este urmatorul :
MACRO: Doua fragmente de 1,5cm si respectiv 0,8cm lungime.
MICRO: Carcinom ductal invaziv grad SBR II (G histologic=2, G nuclear=2, G mitotic=1), fara componenta intraductala in sectiunile examinate.
Stroma este de tip fibrohialin.
Nu se observa invazie angiolimfatica si nici infiltrare tumorala perineurala.
Scor Her2: 0;
COMPLETARE: (+) Expresie semnificativa a RH (> 10% celule tumorale marcate).
Tumora (componenta invaziva) : E=95%, int. +++ ; P=90%, int. +++.
cr
Puteti sa-mi spuneti cat de grav este? Programarea la medcul oncolog o are abea in data de 15. sept

Raspunsuri (3)

marilu123

acum 12 ani

cauta explicatia la carcinom si ai sa stii, gradul II este vindecabil, pina in 15 nu e prea mult.sanatate.

greandre

acum 12 ani

multumesc

Gabi

acum 11 ani

Buna ziua, am o problema am fost diagnosticata cu cancer la sinul sting, rezultatul biopsiei este urmatoru;Biopuntat mamar cu aspect de carcinom ductat invaziv Gr 1 Nottingham, cu grad histologic, gradul nuclear2 si gradul mitotic1; fara componenta de carcinom intracductal. Se constata infiltrarea tesutuluiadipos, moderata fibroza, redusa elastoza, redus infiltrat limfocitar asociat si focala infiltrare perinurala; calcificari apsente; nu se evidentiaza embolit tumorali limfatici sau vasculari sanguini. Unele celule contin vacuole intracitoplasmatice, alte insulte tumorale au aspect cribiform , imitind un carcinom adenoid chistic .
Coloratii imonohistochimice;RH;RE+++98% RP+++90% E cad pozitiva pe toate celulele Ki -67-10% CONCLUZIE: carcinom ductal invaziv Gr1 Nottingham . astept un raspuns va multumesc.