Carcinom ductal invaziv

Cancer

Postata de Madalina201 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Mama mea a fost operata de carcinom invaziv ductal, iar rezultatele analizelor de la fundeni au fost :
-carcinom ductal invaziv G2,pT1c ( fara tegument areola, mamelon)
-M 8500/3 , pNx
ganglioni:
-infiltratie carcinomitoasa
-scleroza difuza, ectazie canaliculara;
-scleroza difuza, ectazie canaliculara+zona demastoza (nu stiu daca asta am scris corect) sclerochiastica
ganglioni auxiliari drepti: tesut conjunctivo-grasos cu arii de siderofagie
-structura de glanda mamara cu : scleroza difuza, atrofie acinocanaliculara
-tesut fibroconjunctiv grasos
-structura de glanda mamara cu scleroza diguza;atrofie acino-canaliculara
diametru 09/07 cm
tumora 1.3/1 cm
Ma poate lamuri si pe mine cineva cam ce inseamna aceste rezultate?va multumesc!

Raspunsuri (6)

bruder marius

acum 13 ani

de ce un medic devspecialitata nu ti-a dat un raspuns in tara asta.

Madalina201

acum 13 ani

la momentul postului meu eram foarte disperata pt a afla cat mai repede un raspuns."medicul de specialitate" era intr-o operatie cand am luat rezultatele si eu as fi intrebat oriunde si pe oricine..........

alina

acum 13 ani

buna si mama mea are cam acelasi rezultat si nici eu nu stiu daca ia aflat ceva te rog sa imi spui si mie mama mea a fost operata acum 9 luni de momen se simnte bine dar mereu mie frica cand trebuie sa faca analize sau altceva acum pe 7 aprilie are de facut un tomograf si sunt foarte speriata multa sanatate si sper sa mai vb

Madalina201

acum 13 ani

buna
rezultatele mamei mele au aratat un cancer in stadiul 1, fara invazie in ganglioni parca.Oricum,de la acel rezultat si pana in prezent a facut chimio apoi o mastectomie totala(i-a scos tot sanul), iar ultimele rezultate au fost bune, nemaiac***a nevoie de chimioterapie sau radioterapie.Face un tratament hormonal.Multa sanatate si mamei tale si sa dea Domnul sa se faca bine!

ank14

acum 4 ani

Madalina, Desi au trecut 8 Ani De LA aceasta prostare, imi poti spune cum se simte mama ta? Multumesc

Mary

acum 10 luni

Bună ziua. I-au scos doar tumora sau a fost necesar extirparea sânului? Mulțumesc!