Carcinom ductal invaziv - diagnostic gresit?

Cancer

Postata de cristina1084 cu 13 ani in urma.

Am fost operata la san - mi s-au scos 2 noduli, iar rezultatul biopsiei a fost: "carcinom mamar ductal invaziv" (diagnostic confirmat si de analizele facute la Babes). Oncologii mi-au spus ca trebuie inceput tratamentul si m-au trimis sa fac o serie de alte analize, pentru a vedea stadiul si evolutia. Toate celelalate analize au avut rezultate bune - ecografie mamara si axilara, tomografie (abdomen si torace), scintigrafie osoasa. Acum ma intreb daca e posibil ca la biopsie sa fi incurcat mostrele (sa fi analizat probe din nodulii altcuiva ca si cum ar fi fost ale mele). E posibil asa ceva? Se poate face vreo analiza de ADN sau ceva de genul asta (inca mai am probele la mine) care sa confirme daca eu sunt "proprietara" mostrelor de noduli?
Poate veti spune ca sunt in perioada de "negare", dar as vrea sa ma asigur 100% inainte de a incepe chimioterapia.

Multumesc

Raspunsuri (2)

Ionut

acum 13 ani

Buna! Sunt foarte rare, chiar nule, incurcaturile de probe! Iti poti face ADN pe proba respectiva la INML Mina Minovici, insa rezultatele dureaza foarte mult, iar daca intr-adevar diagnosticul ramane carcinom duclat invaziv, 30 zile sunt importante in tratamentul chimioterapic. O prima cura de chimioterapie o poti face si intre timp dai si blocul de parafina la INML pentru a vedea daca sunt sau nu ale tale. Eu sunt anatomo-patolog si stiu ca sansele de a se incurca piesele sunt minime. Sunt documente medicolegale acele blocuri de parafina, iar responsabilitatea celui ce le-a lucrat este foarte mare... la fel si atentia! Pentru linistea ta mergi la INML si fa-ti testele de care spui, dar incepe si chimioterapia! Nu lasa timpul sa treaca!

cristina1084

acum 13 ani

Multumesc! Asa o sa fac.