cancerul malign si operatia

Cancer

Postata de karaoke cu 12 ani in urma.

la un bolnav de cancer malign(la plamini) care face chimioterapie starea i sa inrautatit ,de 2 sapt este ragusit si vomita si acum i-au aparut noduli la git ,sapt viitoare trebuia operat la plamini .Credeti ca noduli pot incurca in vreun fel operatia? nodulii trebuiesc si ei scosii?e normal sa fie ragusit si sa-si piarda vocea?

Raspunsuri (2)

Dr. Ali Cranta

acum 12 ani

Agravarea starii generale se poate datora atat evolutiei tumori pulmonare si a cresterii ganglionilor(adenopatie), cat si datorita chimioterapie.
Operatia este influentata de evolutia tumori pulmonare, daca poate sau nu sa fie rezecata. Ganglioni sunt extirpati si ei in timpul operatiei de rezectie pulmonara.
Da, este normal sa fie ragusit si sa-si piarda vocea in cursul evolutiei bolii. Aceasta se datoreaza compresiei pe nervii care inerveaza laringele, prin cresterea tumorii sau metastazelor ganglionare, extinderea tumorii la organele din jur. Este posibil ca in urma tratamentului si a operatiei, starea generala sa se mai imbunatateasca.

MARIAvasile

acum 12 ani

Ati citit pe net despre tratamente naturiste impotriva cancerului?
Am vazut o reclama la o carte in acest sens.