Cancerul esofagian – generalitati si stadializare

Cancer

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

sotul meu a avut un cancer esofagian;acum 3ani a facut un tratament cu laser si chimioterapie, iar acum a reaparut, dar nu in acelasi loc, este aproape de intrarea in stomac.
oncologul a propus interventia chirurgicala, dar programarea este doar in cateva saptamani.as dori un sfat, si de asemenea o explicatie in privinta operatiei(este foarte riscanta?cum se procedeaza?mai ales dupa, in privinta alimentatiei, va fi nevoie de o sonda sau doar un regim strict)si daca se intervine chirurgical riscul ar fi mai redus in privinta reaparitiei "nenorocitului"cancer
cu multumiri anticipate
nadia

Raspunsuri (6)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Va rog din tot sufletul sa ma ajutati.Cei care s-au confruntat cu o astfel de problema.Astazi tatal meu a fost diagnosticat cu neoplasm eso-gastric.Ce se poate face in acest caz.Va rog frumos sa ma ajutati daca stiti asemenea cazuri si cum s-au gasit rezolvarile.Are doar 52 de ani.Va rog frumos!!!!!!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

va rog sa mi spuneti cat e de avansata gradu 4.daca sunt sanse de viata.cat.a facut raze cobalt si momentan are dureri groaznice in gat.nu poate inghiti.sunt fiica lui .vreu sa stiu cate sanse sunt.doctorii spun ca sa efectuat bine razele si ne recomanda furtun in nas pt alimentatie.nu poate inghiti saliva,mancarea nici nu poate fii vorba.va rog dati sfaturi.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am aflat ca am hepatita c in mai 2008 in 3 august 2008 am depus un dosar ptr. interferon si nici pana acum nu am primit nici un raspuns.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

de doi am o senzatie de corp strain in gat desi nu ma doare.credeti ca e vorba de ceva grav?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

va rog sa-mi spuneti cat de grav poate fii un cancer in gat in momentul in care un om nu mai poate vorbi.tatal meu este in situatia asta de 3luni iar acum i s-a descoperit cancer.se mai poate face ceva?cum se manifesta?multumesc!

aqnonim

acum 12 ani

din pacate cancerul esofagian este intr-adevar unul dintre cele mai necrutatoare.matusa mea in varsta de 38 de ani a supravietuit doar 2 luni,lasand orfana o fetita de 9 anisori.