cancerul-ereditar?

Cancer

Postata de mihaela.i cu 11 ani in urma.

Buna seara!Soacra mea, (mama sotului meu) a murit acum 7 ani,la varsta de 48 de ani,datorita cancerului la colon.Sotul meu a fost diagnosticat (cu mare greu!!!) cu Boala Crohn,acum 3 ani si are perioade scurte in care se simte relativ bine.Intrebarea care pe mine ma framanta zilnic este daca,dat fiind faptul ca mama lui a suferit aceasta cumplita boala,sotul meu ar fi predispus la cancer?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, riscul sotului dumneavoastra de a dezvolta cancer de colon este mai mare fata de pop**atia generala. Este recomandat sa efectueaza evaluari periodice.

mihaela.i

acum 11 ani

Mama lui a avut cancer de col uterin,nu de colon.Am fost eu gresit informata!Va multumesc pentru raspuns,cu toate ca,subiectiva fiind,as fi asteptat un cu totul alt raspuns...Insa trebuie sa fim realisti si sa ne asteptam la ce-i mai rau,dar sa vina ce-i mai bine!

MARIA

acum 8 ani

Bună ziua! Mama a murit de tumoră boltă palatină, eu sunt predispusa la această boală?