Cancerul colorectal - generalitati

Cancer

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Ma numesc Mihai Irina Gabriela 30 ani . In urma efectuari unor analize de rutina am fost diagnosticata cu cancer colorectal , de risk mediu .Va rog spuneti-mi ce anume este de facut .Si care sunt riscurile .

Va multumesc

Raspunsuri (7)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

In cazul cancerului de colon sau rect tumora se dezvolta in structua peretelui colic sau rectal.
Factorii de risc pentru cancerul colorectal pot fi:
- varsta (la persoanele in varsta riscul este mai mare)
- polipii (mici tumori benigne prezente pe peretele intern al colonului si rectului)
- antecedente in familie de cancer de colon si rect
- alimentatia saraca in fructe si legume si predominant axat pe grasimi si carne
- obezitatea
- sedentarismul
- consumul exagerat de alcool
Puteti afla mai multe informatii de aici //sfatulmedicului.ro/articole/Oncologie/Cancerul_colorectal__generalitati/Generalitati_248_1.html
Multa sanatate

Dorina6899908

acum 15 ani

Urmeaza sfatul gastroenterologului sau oncologului ,depinde cine a pus acest diagnostic. Riscul este de-a avansa in timp ,nici un fel de cancer nu trece de la sine...Multa sanatate !

Emilia78

acum 15 ani

stimata irina gabriela daca ai o situtie materila buna mergi la mai multi medici,ai de luptat cu aceasta boala nu sta,consulta si alti medici,as vrea sa iei ca un sfat ce iti spun,daca vrei sa fi bagata in seama sa iti acorde cit de cit atentie trebuie sa dai,asta numai tu poti decide cit si cind sa dai,cred ca intelegi ce vreau sa spun,iti doresc sa fi tare cu moralul ridicat si nu uita lupta cu aceasta boala. toate cele bune si sa auzim de bine. p.s.as dori sa ma ti si pe mine la curent cu tratamentul pe care il faci.

cristina274119529

acum 15 ani

Nu exista risk mediu. Important este stadiul bolii (I,II,III,IV). In functie de asta se face tratamentul.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mama mea in varsta de 83 de ani a fost diagnosticata cu neoplasm colon sigmoid.A fost operata pe data de 2o ian 2009 si se simte bine .Urmeaza dupa refacerea anemiei,8.5 Hg,sa efectueze tratament chimioterapie.vreau sa stiu daca varsta ei nu este prea agresiv acest tip de chimioterapie cu perfuzii si daca nu se poate inlocui cu altceva,mama mea ac***a stadiul II.Va rog mult,astept raspuns urgent.

florin

acum 14 ani

cancerul colorectal este transmisibil in familie?multumesc

popescudaniel

acum 13 ani

Cancerul nu inseamna moarte:http://b17ro.info/ medicament impotriva cancerului!!!